Projekty IT taniej, szybciej, spójnie, zapewniając komfort użytkownikowi – dużo obietnic jak na jeden artykuł? Być może, ale wierzę, że mam podstawy aby je składać, bo chcę Ci opowiedzieć o Design Systemach.

// Jeśli na co dzień pracujesz przy DS-ach, treść tego artykułu nie będzie dla Ciebie odkrywcza. W artykule chcemy przybliżyć raczej podstawową wiedzę.

Co to Design System?

Design System to zbiór zasad, narzędzi i procesów usprawniających projektowanie, budowę i rozwój cyfrowych produktów bla bla bla… O, ale to nie do mnie tak, do mnie nie.

Tak, to skomplikowane. Postaram się wyjaśnić Ci to na przykładzie przycisku. Przygotowanie tego prostego elementu to szereg decyzji: kształt, wypełnienie, rozmiar, cień, typografia, marginesy, efekty po najechaniu i kliknięciu, ikona, czy wreszcie końcowy kod odpowiedzialny za jego wykorzystanie w systemie. Dodajmy, że taki przycisk ma współgrać z innymi elementami aplikacji, których są dziesiątki, czasem setki.

I tu zaczyna się historia, którą zna każdy, kto miał okazję zetknąć się z budową systemów IT:

  • projektant UX nie zajmuje się większością wymienionych cech przycisku,
  • projektant grafiki zaprojektuje nowy wygląd przycisku do każdego z tworzonych projektów,
  • front-end developer napisze kod mnożąc rozbieżności kolejnymi własnymi decyzjami.

A to dopiero początek problemów. Pomnóżmy to przez liczbę projektów w firmie i osób przy nich pracujących, uwzględnijmy rotację pracowników i całych zespołów, presję czasu i budżetu.

Efekt? Oto zbiór przycisków do udostępniania treści w mediach społecznościowych pochodzących z tytułów jednego wydawnictwa:

Z czym mamy tu do czynienia?

Strata czasu i energii – rozwój aplikacji jest ograniczony długim czasem projektowania i developmentu.

Słaby UX – użytkownicy korzystający z wielu aplikacji tej firmy nie mają poczucia poruszania się w jednolitym ekosystemie.

Brak spójności – każdy system tej firmy wygląda i działa inaczej, nawet jeśli na pierwszy rzut oka posiada podobne elementy.

Wysokie koszty – firma wielokrotnie ponosi koszty wytworzenia tych samych rozwiązań osobno w wielu miejscach.

I tu, na białym koniu wjeżdża Design System.

W praktyce Design System to biblioteka komponentów łączących design i kod oraz wiedza, jak ich używać. Wszystko w myśl idei – zrób raz, używaj wielokrotnie.

I nie, sama biblioteka komponentów to nie DS. Sam design czy kod to nie DS. Sama wiedza to nie DS. Wszystkie te elementy muszą wystąpić i być rozwijane równocześnie jako proces i ostateczne źródło prawdy projektantów i developerów.

Dla kogo jest Design System?

Przesłanki wskazujące na potrzebę budowy Design Systemu w organizacji można sprowadzić do kilku wspólnych cech. 


Jeśli Twoja firma ma już rozbudowany ekosystem projektów IT, które zamierza rozwijać, możecie potrzebować Design Systemu. 


Jeśli Twoja firma planuje budowę nowych projektów IT, możecie potrzebować Design Systemu.

Jeśli zespoły projektantów i developerów w Twojej firmie mają problemy w komunikacji i uzyskaniu spójnych efektów swojej pracy, możecie potrzebować Design Systemu. 

Celowo używam słowa “możecie” gdyż dyskusja wokół Design Systemu to zdecydowanie bardziej złożona sprawa. W pierwszych rozmowach z naszymi klientami szczegółowo przyglądamy się portfolio jego projektów, platformom na jakich działają, technologiach w jakich są wykonane, określamy oczekiwany i możliwy poziom spójności, analizujemy strukturę i kompetencje zespołów wdrożeniowych.

Nie ma jednej uniwersalnej drogi do budowy Design Systemu. Plan będzie zależał od ekosystemu projektów IT Twojej firmy oraz celów, jakie chcesz osiągnąć.

Co zyskasz mając Design System

Stawka jest wysoka. Prawidłowo wdrożony, używany i rozwijany Design System to konkretne korzyści dla Twojego biznesu:

  1. Taniej i szybciej wytworzysz nowe projekty przez wzrost wydajności projektowania i developmentu.
  2. Oszczędzisz na rozwoju istniejących produktów, ponieważ Wasz kod będzie można wielokrotnie użyć, a prototypowanie stanie się szybkie.
  3. Ujednolicisz działanie i wygląd aplikacji w ramach firmowego ekosystemu.
  4. Zapewnisz komfort użytkownikom korzystającym z Twoich produktów, promując dobry UX i powtarzalne schematy użytkowe.

Aby nie być gołosłownym polecam Ci przejrzeć sztandarowe rozwiązania gigantów IT. Oni już od pewnego czasu udowadniają, że Design System jest znaczącym usprawnieniem ich produkcji:

Decyzja o rozpoczęciu pracy nad Design Systemem musi być poprzedzona rzetelną analizą i mieć mocne podstawy biznesowe. I właśnie do takiej dyskusji zachęcamy Twoją firmę. Czy jesteście na nią gotowi?

PS Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Design System, odwiedź naszą stronę: https://designsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *